Miért nem teszt a kompetencia analízis – és miért nem kell félni az eredményétől
Gyakran hallani, hogy az álláskeresőknek tesztet kell kitölteniük a kiválasztási folyamat során az első interjút követően. Kellemetlen emlékek és élmények sokasága kötődik ehhez a jelenséghez. „Mit várnak el tőlem, hogyan is érhetném el a kívánt eredményeket? Hogyan készülhetnék fel a megfelelően?”
A tények jók, de a tények még nem minden
Miért is van szüksége a tapasztalt tanácsadónak tesztekre, amikor kiválóan be lehet mutatni a tapasztalatokat és a szaktudást már az interjú során is – kérdezhetnénk. Egyszerűen azért, mert a tények fontosak, de a tények még nem minden. Továbbá pedig azért, mert a HR szakember szeretne alaposan meggyőződni arról, hogy a döntése megfelelő lesz – a cég (t.i. az ügyfél), valamint a shortlistre kerülő jelöltek szempontjából egyaránt. Nevezhetjük ezt szakmaiságnak, szakma iránti tiszteletnek.
Nincs jó vagy rossz, a kompetencia analízis nem minősít
A jó hír az, hogy nem beszélhetünk „jó”-ról, illetve „rossz”-ról. Éppen ezért lehetetlen, hogy valaki „elbukjon”, és nem beszélhetünk igazi „teszt”-ről sem. Egy jó potenciál elemzésben nincs értékelés, és nem leegyszerűsített típusok jelennek meg az eredményekben. Amire viszont mindenképpen fény derül, azok a személy karakterisztikái. Önmagában véve nem beszélhetünk egyértelműen negatív vagy pozitív személyiségjegyekről. Egy elemzés akkor találja hasznosnak a jelentkezői profilt, ha az illeszkedik a keresett munkakör követelményeihez.
Az elemzés megmutatja, hogy a személyes karakter, az érdeklődés és a kompetenciák milyen mértékben illenek egy adott munka profiljába, adott cégnél, azon belül a csapatnál adódó kihívásokban, adott cégkultúrában. Tágabb értelemben véve a folyamatot nevezhetjük párkeresésnek, akárcsak a magánéletben szokás. Az önéletrajzban megjelenő tények csak egy dolog, de a szakmai környezetben való intenzív „együttélés” már további fontos számításba veendő faktorokat tartogat magában.
Képzeljük csak el, hogy a kedvesünk – aki bizonyára fontos számunkra – megbízhatóan kezeli a pénzügyeket, szeret előre tervezni, valamint tehetséges mediterrán kertész vénájával van megáldva. Ez egy tökéletes párosítás. Azonban ha egy hangos és meglehetősen impulzív természetű, gyakran elég megbízhatatlan és erősen kötődő személyről beszélünk, amíg mi magunk korán kelők, visszahúzódóbbak vagyunk és a lazább kötődést részesítjük előnyben – nos ez így már nehézségeket vet fel. Ugyanez az igaz szakmai környezetben is.
Mennyire illeszkedik a személy a kihíváshoz?
Azáltal, hogy minden egyes ember egyedi személyiség, a majdani szakmai környezetben is nagy szerepet kapnak a személyiség karakterisztikái, melyeket azonban diszkréten el lehet rejteni „szocializált” interjú válaszok mögé, ahol inkább az ön-promotálás a cél.
Azért, hogy a személyről egy nagy merítésben ismeretet szerezhessünk személyiségvonásaival kapcsolatban is, a HILL Kompetencia Analízis (HILL Competence Analysis®) lehet a segítségünkre, ami lerövidíti ezt az egyébként kimerítő ismerkedési folyamatot. A sokféle fokozatot és kombinációt alkalmazó eszköz a kevéssé megismert személy karakterisztikáit mindenféle szépítés nélkül, a maguk valójában, részletekbe menően tudja visszaadni.
Pozitív – cégeknek és jelölteknek egyaránt
Ügyfeleinktől gyakran halljuk vissza, hogy a kitöltést követően hasznos információt kaptak arról, hogy a jövőben mire kell odafigyelni a jelölttel való együttműködés során. A befektetett idő és energia ugyanakkor maguknak a jelölteknek is hasznos. Általában érdeklődő jelentkezőkkel találkozunk, akik a felmérést követően gyakran fordulnak hozzánk az eredményekkel kapcsolatban, hogy ezáltal nagyobb tudást szerezhessenek önmagukról személyes preferenciáikat, erősségeiket illetően. Eredményként, tudatosabban tudják építeni és menedzselni személyes karrier útjukat.
Ha tehát ezentúl „tesztelni” hívnak egy személyes tanácsadó céghez – dőlj hátra, hiszen már tudod, hogy ez nem jelent mást, mint hogy a személyiséged és a személyes jólléted is nagy figyelmet kap a jelentkezési folyamatban.
Szeretnél többet megtudni? Akkor olvass tovább itt a HILL Competence Analysis-ról!